Odos vėžio diagnostika

Suradus ir laiku pašalinus pakitusį apgamą, galima išvengti odos vėžio - melanomos atsiradimo.


Melanoma - pati piktybiškiausia odos vėžio forma

Tai - pats klastingiausias iš visų navikų, kartais atrodantis kaip visiškai nedidelis apgamas (jei atsiranda lygioje odoje - spuogelis ar nedidelis gumbelis) ir pradžioje neduodantis jokių ypatingai nemalonių jutimų. moterims dažniau pastitaiko blauzdų odos melanoma, o vyrams - liemens odos melanoma. Šis navikas atsiranda iš melanocitų - ląstelių, gaminančių odos pigmentą - melaniną. Ligai plintant ir navikui augant gilyn į odą, jis pasiekia limfagysles ir kraujagysles, išsisėja po visą organizmą. Tai sparčiausiai plintantis ir didžiausią mirtingumą iš visų odos vėžių sukeliantis navikas. Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, sergamumas melanoma nuolat didėja. Kiekvienais metais užregistruojama 7-8% daugiau sergančiųjų nei praėjusiais metais.


Kada susirūpinti dėl apgamo?

Gydytojai dermatovenerologai primena, kad į apgamus ypač turi atkreipti dėmesį ne tik soliariumų ar paplūdimių lankytojai, bet ir kiti, kuriems rizika susirgti melanoma didesnė - ypač šviesios odos žmonės, nes jiems saulės spinduliai daug pavojingesni bei tie, kurių giminėje buvo sirgusių šia onkologine liga.

Kiekvienas žmogus turi apgamų. Vienas turi keletą, o kitas - kelis šimtus apgamų. dauguma žmonių turi nuo 10 iki 40 apgamų. Apgamai gali būti rausvi, rudi, gelsvai rudi. Tamsaus gymio žmonės dažniausiai turi ir tamsesnius apgamus. Apgamai gali būti plokšti, gali būti iškilę virš odos. Dažniausiai taisyklingos apvalios ar ovalios formos. Apgamai gali būti įgimti arba įgyti (dažniausiai iki 40 metų). Dažniausiai pasitaiko atvejų, kad senstant žmogui apgamai išnyksta, kartais - atvirkščiai, jų padaugėja. kai apgamai pašalinami - jie nebeatsinaujina, tik labai retais atvejais, jeigu apgamas pašalinamas nepilnai - įmanomas recidyvas (t. y. atsinaujinantis apgamas). Būtent todėl rekomenduojama praėjus 2 mėn. po apgamo pašalinimo vėl apsilankyti pas specialistą.

Kreiptis į gydytoją patariama neatidėlioti tiems, kurie jau turi pakitusių apgamų, didesnių nei 5 mm skersmens, nelygiais kraštais. Dažnai žmogus pats pastebi, kad apgamas keičiasi, kartais niežti, skauda - tai pirmas požymis, rodantis, kad reikia išsitirti. Jei darinio storis nėra didesnis nei 1 mm, jis bus išgydytas visiškai ir negrįžtamai, be komplikacijų. Jei didesnis - laukia ilgas gydymas ir abejotina prognozė, nes melanoma - labai piktybinis ir greit metastazuojantis navikas.


Pažangiausias ankstyvos melanomos diagnostikos metodas - siaskopija

Įtartinus pigmentinius odos darinius ištyrus siaskopu galima tiksliai nustatyti, kokia jų struktūra, kokia supiktybėjimo rizika ir koks geriausias būdas juos pašalinti. Siaskopija - tai odos pigmentinių darinių diagnostikos metodas, kuris paremtas skirtingo ilgio šviesos spinduių bangų sąveika su melaninu, hemoglobinu ir kolagenu.

Tyrmas siaskopu neskausmingas - užtenka pasirinktus paciento odos darinius nuskenuoti davikliu, ir jie iškart matomi kompiuterio ekrane. Esant aukštam rizikos laipsniui rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju specialistu - dermatologu ar chirurgu (beje, norint patekti pas odos ligų gydytoją šeimos gydytojo siuntimas nereikalingas). Aukščiausias rizikos balas praktiškai patvirtina melanomos diagnozę ir pacientas iškart nukreipiamas gydytojui onkologui chirurgui.

Visos paslaugos