Krūties vėžys - laiku pažinti ir efektyviai gydyti

Krūties vėžys yra dažniausia moterų vėžio rūšis išsivysčiusiose šalyse, tačiau ji taip pat yra geriausiai ištirta ir labiausiai pasiduodanti gydymui.
Apie 70 % visų krūties vėžio atvejų pirmiausia atranda pačios moterys arba jų partneriai. Po šio pirmojo žingsnio yra daugybė skirtingų metodų, kuriais krūties auglį ar anomaliją galima tyrinėti toliau ir patvirtinti arba paneigti krūties vėžio diagnozę bei suteikti papildomos informacijos apie tolesnius šios ligos gydymo būdus.

Krūties vėžys yra dažniausia moterų vėžio rūšis išsivysčiusiose šalyse, tačiau ji taip pat yra geriausiai ištirta ir labiausiai pasiduodanti gydymui.
Apie 70 % visų krūties vėžio atvejų pirmiausia atranda pačios moterys arba jų partneriai. Po šio pirmojo žingsnio yra daugybė skirtingų metodų, kuriais krūties auglį ar anomaliją galima tyrinėti toliau ir patvirtinti arba paneigti krūties vėžio diagnozę bei suteikti papildomos informacijos apie tolesnius šios ligos gydymo būdus.
Vėžys paprastai pasireiškia kaip natūralaus organizmo senėjimo pasekmė. Šią ligą mums senstant sukelia per daugybę gyvenimo metų atsiradę genų pažeidimai. Krūties vėžys yra dažniausia moterų vėžio rūšis išsivysčiusiose šalyse. Dažniausiai juo serga 55-65 metų moterys, nors gali sirgti ir jaunesnės moterys, be to, ligos ypatumai priklauso nuo gyvenamosios vietos. Apytiksliai 1 iš 8-10 moterų kartą gyvenime rizikuoja susirgti krūties vėžiu.
Jeigu aptikote krūtyje kokį nors neįprastą darinį arba gumbelį, svarbiausia – nepanikuokite. Dauguma krūtyje randamų auglių yra nepiktybiniai. Maždaug trys iš keturių gumbelių (75%), kurie iš pradžių buvo diagnozuoti kaip piktybiniai krūties vėžio augliai, po vėlesnių tyrimų pasirodė esą gerybiniai: cisto fibroadenomos arba lipomos, kurios yra nesunkiai nustatomos ir gydomos. Išsamesni tyrimai atliekami tik tuomet, kai po pirminės apžiūros kyla įtarimų dėl krūties vėžio. Vėžiui būdingi augliai vadinami piktybiniais navikais.


Pažinkite savo krūtis
Šiuolaikinės moterys yra drąsinamos labiau domėtis, kaip atrodo sveikos krūtys, kokie jų pojūčiai, kad būtų kuo lengviau aptikti bet kokius įtartinus pakitimus krūtyse. Anksti aptikus pakitimų ir nustačius krūties vėžį, galimas efektyvus ir veiksmingas gydymas.
• Nepamirškite kartą per mėnesį atlikti krūties savityrą. Žinokite, kokių krūtų išvaizdos pakitimų ir pojūčių reikia ieškoti: krūtų dydžio pakitimų, spenelio pakitimų, bėrimų, išskyrų iš spenelio, patinimų, gumbelių, skausmo.
• Aptikusios pakitimų nedelsdamos kreipkitės į savo gydytoją.
• Reguliariai dalyvaukite medicininėse patikrose dėl krūties vėžio.
Jeigu radote gumbelį krūtyje arba kitų įtartinų pakitimų, būtina kuo skubiau kreiptis į gydytoją. Tai gali būti šeimos gydytojas, ginekologas arba mamologas-onkologas. Pirmas žingsnis prieš paskiriant bet kokius tolesnius tyrimus yra pirminis fizinis krūtų ištyrimas apčiuopos būdu gydytojo kabinete.


Kaip tiriamos krūtys?
Tiriant krūtis naudojamos šios trys metodikos:
• Klinikinis tyrimas – jį atlieka gydytojas onkologas arba gydytojas mamologas-onkologas.
• Vaizdinė ligų diagnostika – ultragarsas, mamografija, magnetinio rezonanso tyrimas.
• Biopsija – skiriama specialistui anksčiau minėtais metodais neatmetus krūties vėžio diagnostikos.
• Mamograma dažniausiai yra pirmas ir bene svarbiausias krūtų ligų vaizdinis diagnostinis tyrimas. Jis atliekamas po to, kai išsamaus klinikinio krūtų tyrimo metu aptinkama kokių nors krūties anomalijų ar profilaktiškai vyresniame amžiuje.
Šis instrumentinis tyrimas suteiks daugiau informacijos apie rasto darinio dydį, vietą ir turinį bei parodys kai kurias detales, kurių gydytojas negali apčiuopti rankomis ar pastebėti atlikdamas išorinę krūtų patikrą.


Mamografijos privalumai
• Itin jautrus tyrimas, kuriuo galima aptikti iki 85-90 % krūties vėžio atvejų.
• Gali aptikti mikrokalcinatus, mažesnius nei 0,5 mm.
• Gali aptikti auglį dvejais metais anksčiau nei jis bus apčiuopiamas.
• Saugus, efektyvus ir neinvazinis krūtų tyrimo būdas.
• Apšvitinimo rentgeno spinduliais kiekis yra gana menkas ir todėl mažai kenksmingas, palyginti su tyrimo teikiamais privalumais.
• Mamografija yra labai vertingas ir patikimas tyrimas, leidžiantis atrasti, nustatyti vėžio diagnozę. Lietuvoje vykdoma profilaktinė krūties vėžio programa pagal kurią 50-69 metų amžiaus moterims metuose atliekama mamografija nemokamai. Programa stringa dėl paprastos priežasties: Lietuvoje trūksta mamografų.
• Ultragarso tyrimas yra papildomas vaizdinės diagnostikos įrankis, kuriuo tiriamos krūties anomalijos, rastos klinikinio krūties patikrinimo metu arba mamogramoje.


Gera žinia Žemaitijos moterims
Minėta krūties vėžio mamografinės patikros programa, skirta moterims nuo 50 iki 69 metų amžiaus, veikia jau 2 metus. Deja, labai maža dalis Šiaurės ir Vakarų Lietuvos rajonų moterų ja pasinaudodavo dėl apsunkinto prieinamumo – artimiausi mamografai buvo Klaipėdoje ir Šiauliuose, paslaugos tekdavo ilgai laukti eilėje.
Nuo 2009 metų pavasario mamografijos atliekamos Mažeikiuose, diagnostikos centre Medea. Modernesnė technologija leidžia tyrimus atlikti greitai, kokybiškai, kas palengvina mamogramos įvertinimą, nebeliko eilių. Pagerėjęs paslaugos prieinamumas padės laiku pastebėti ligą ir daugeliui moterų pritaikyti efektyvų gydymą.
Prisiminkite – vengimas tirtis neatitolins ligos; nustačius ligą niekada nepraraskite vilties, nes krūties vėžio gydymo metodai nuolat tobulėja. Tačiau jūs galite pakeisti požiūrį į ligą: susikaupkite ir kilkite į kovą su liga.

Gydytojas onkologas- mamologas Algirdas Kasiliauskas, Gydytoja radiologė Dalia Piesliakienė

0 0
Feed